Haber

Kremlin Sözcüsü: Baltık bağlantısına verilen zararla Rusya’nın hiçbir ilgisi yok

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Finlandiya ile Estonya arasındaki Balticconnector doğal gaz boru hattına verilen zararla Rusya’nın hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi.

Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Baltık bağlayıcı sınırında meydana gelen hasar ve olaya ilişkin devam eden soruşturmayı değerlendirdi.

Letonya Devlet Başkanı Edgars Rinkevics, “Baltık bağlantısının zarar görmesinde Rusya’nın parmağı varsa Baltık Denizi Rus gemilerine kapatılmalıdır.” dedi. Peskov, değerlendirmesine dikkat çekerek, “Tekrar ediyorum, Rusya’nın bu olayla hiçbir ilgisi yok” dedi. söz konusu.

Baltık Denizi’ndeki Kuzey Akım boru hatlarına da saldırıların olduğunu hatırlatan Peskov, “Rinkevics’e Kuzey Akım hatlarına yönelik terör saldırılarına karışanlar ortaya çıktığında Baltık Denizi’nin akıbetinin ne olacağını sormak istiyorum. O sessiz kalmayı tercih ediyor.” Bu konu hakkında hiçbir şey söylemeyeceğim.” dedi.

Finlandiyalı ve Estonyalı operatörler 8 Ekim’de Balticconnector boru hattında olağandışı bir basınç düşüşü fark ettiler ve ardından gaz akışını durdurdular.

derbenthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu