Yaşam

Marmara Adası’nda ‘Teneke Bot Yüzdürme ve Sahil Temizliği’ etkinliği

İZMİR– Marmara Kaymakamlığı, Marmara Adalar Belediyesi, Marmara İlçe Gençlik Merkezi ve Galimi Çınarlı Kırsal Kalkınma ve Turizm Derneği, 8 Haziran Marmara Deniz Günü’nde Marmara Adası’nın Çınarlı Mahallesi’nde “Teneke Bot Float ve Sahil Temizliği” etkinliği düzenledi.

Marmara Belediyeler Birliği’nin davetiyle düzenlenen etkinliğe Marmara Kaymakamı Murat Çiçek, Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, Marmara Cumhuriyet Başsavcısı ve Marmara Hakimi de katıldı.

Etkinlikte ilk sahil temizliği yapıldı. Muhallebinin ardından çocuklar el yapımı klasik teneke teknelerini yüzdürdüler. Marmara Denizi’nin biyolojik çeşitliliğinin öneminin vurgulandığı etkinlikte, Marmara Denizi’ne saygı duruşuna davet edildi. Olayla ilgili yapılan açıklamada, “Deniz, kıyıda yaşayan çocuklar için hem oyun alanı hem de oyun arkadaşı. Çocukluğumuzda içinden çıkamadığımız, teneke tekneler yüzdürdüğümüz Marmara, hayatın boyunca bizimle olmaya devam etti. Hayat kaynağımız oldu. Marmara’nın biyolojik çeşitliliği sayesinde çevresinde kültürel çeşitlilik oluşmuştur. Marmara kültürleri oluştu. Ancak son yıllarda Marmara eskisi gibi değil. Dikkate ihtiyacı var. Unutmayalım ki Marmara hepimizin” dedi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu