Haber

Mısır’da Gazze Barış Zirvesi: “Filistinlilerin Acılarının Devam Etmesine Asla İzin Vermeyeceğiz”

Mısır’ın Kahire kentinde Gazze için barış tepesi düzenlendi. Zirvede Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin Filistin halkına desteğinin devam edeceğini belirtti.

7 Ekim’den bu yana İsrail’in yoğun saldırısına maruz kalan Gazze’de bir insanlık dramı yaşanıyor. Sivillerin sığındığı hastaneler bombalanıyor, çocuklar öldürülüyor.

Mısır’da Gazze için düzenlenen barış zirvesinde bölgenin değerli aktörleri açıklamalarda bulundu.

Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Filistin halkına desteklerinin devam edeceğini söyledi.

İsrail’in 2 milyon insanı insan hayatına uygun olmayan bir alanda açık hava hapishanesinde tuttuğunu belirten Fidan, bunu teröre karşı savunma olarak nitelendirerek, “Filistinlilerin acılarının devam etmesine asla izin vermeyeceğiz. Bu tür suçlar olamaz” dedi. Ne Filistinliler ne de başkaları için hoşgörüyle karşılanabilir.” “Buna tolerans göstermeyeceğiz. Bu devam ederse coğrafi bir gerginlikle tüm küresel istikrarı ve barışı tehdit edecek” dedi.

İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin Fidan, “Yeni bir garanti mekanizması tasarlanmalı ve hayata geçirilmelidir. Tarafların adil bir barış için atacağı adımlar garanti altına alınmalıdır” diyen Fidan, Türkiye’nin bu konsept için adım atmaya ve üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu ifade etti. Adil ve güvenli bir geleceğin parçasıyız. kayıt edilmiş.

Gazze için düzenlenen Kahire Barış Tepesi’ne, Ürdün Hükümdarı II. Abdullah, Katar Emiri Pir Tamim bin Hamed Al Thani, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başkanı Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Bahreyn Hükümdarı Hamed bin Isa Al Khalifa, Birleşmiş Milletler (BM) Sekreteri katıldı. General Antonio Guterres ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas.

derinkuyuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu