Haber

Ousmane Sonko’nun Senegal’deki adaylık durumu mahkeme kararlarıyla netleşecek

Senegal’de muhalefet lideri Ousmane Sonko’nun 2024 başkanlık seçimlerinde aday olup olmayacağını netleştirecek iki önemli mahkeme kararı açıklanacak.

Anayasa Mahkemesi, Senegal’in güneyindeki Ziguinchor kentindeki mahkemenin, Sonko’nun adının seçmen kütüğünden çıkarılmasını gerektiren düzenlemeyi iptal etmesi üzerine devletin itirazını değerlendirecek.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Adalet Divanı, Sonko’nun avukatlarının müvekkillerinin adının seçmen kütüğünden çıkarılmasına ilişkin yaptığı itiraz hakkında da karar verecek.

12 Ekim’de Sonko’nun belediye başkanı olduğu Ziguinchor şehrindeki mahkeme, Sonko’nun 2024 başkanlık seçimlerinde aday olmasını engelleyecek olan adının seçmen kütüklerinden silinmesine ilişkin kararı iptal etti.

İçişleri Bakanlığı da mahkemenin kararını Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Sonko destekçilerinden eylem çağrısı

Ayaklanmaya çağrıda bulunmak suçlamasıyla tutuklanan ve halen cezaevinde bulunan Sonko destekçileri de ülke çapında yaygın eylem çağrısında bulundu.

Dakar Valiliği de olası sokak gösterileri nedeniyle bugün gece yarısına kadar motosiklet kullanımını yasakladı.

Dakar’ın ana toplu taşıma operatörü “Dakar Dem Dikk” de bugün hizmet vermeyeceğini duyurdu.

Sonko ikinci kez açlık grevine başladı

Muhalefet lideri ve Cumhurbaşkanı adayı Ousmane Sonko, 1 Haziran 2021’de kendisine yöneltilen tecavüz suçlamasından beraat etti ancak gençleri suç işlemeye teşvik ettiği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2 yıl hapis cezasına rağmen tutuklanamayan ve ev hapsinde tutulan Sonko, 28 Temmuz’da kendisini kayıt altına almak isteyen jandarmanın cep telefonunu zorla aldığı için gözaltına alınmış, olay öncesinde taraftarlarına çağrı yapmıştı. sosyal medyada harekete geçin.

Gözaltındayken 30 Temmuz’da açlık grevine başlayan Sonko, 31 Temmuz’da “isyan çağrısı” suçlamasıyla cezaevine gönderildi.

O tarihten bu yana cezaevinde bulunan Sonko, 5 Eylül’e kadar açlık grevi yaptı ve ardından yoğun bakıma kaldırıldı.

Sonko, siyasi tutsaklarla dayanışma amacıyla 18 Ekim’de yeniden grev kararı aldı ve bir süre sonra tekrar hastaneye kaldırıldı.

Sonko, tedavisinin ardından 15 Kasım’da tekrar cezaevine gönderildi.

haber-bozdogan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu