Haber

Vietnam Devlet Başkanı Phuc istifa etti

Vietnam Devlet Lideri Nguyen Xuan Phuc, iktidar partisinin yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma iddiaları üzerine bugün görevinden istifa etti.

Vietnam Devlet Lideri Nguyen Xuan Phuc, bir süredir iktidardaki Komünist Parti tarafından yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmakla suçlandıktan sonra bugün partisinden ve cumhurbaşkanlığından istifa etti. Phuc’un istifasının iktidardaki Komünist Parti tarafından kabul edilip edilmediğine dair bir açıklama yapılmazken, yeni devlet başkanının kim olacağı henüz bilinmiyor.

Vietnam Anayasasına göre, Ulusal Meclis yeni bir lideri oylayana kadar görevi Başkan Yardımcısı Vo Thi Anh Xuan devralacak.

2016-2021 yılları arasında ülkede başbakanlık yapan 68 yaşındaki Phuc, Nisan 2021’de Ulusal Meclis tarafından devletin lideri seçildi ve o tarihten bu yana törensel etkinliklere katılıyor. Phuc yönetimi altında çalışan iki başbakan yardımcısının Ocak ayında yolsuzluk iddialarıyla görevden alınmasının ardından, Phuc’un istifasına ilişkin yaygın spekülasyonlar bir süredir devam ediyordu. – BANGKOK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu