Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 86,37 dolar

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 86,37 dolardan işlem görüyor.

Dün 86,95 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 86,61 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi 09:39’a göre yüzde 0,28 azalarak 86,37 dolar oldu. West Texas varyete (WTI) ham petrolün varili 79.57 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların gerilemesinde ABD’nin stratejik petrol rezervlerinden piyasaya petrol satacağına dair haber akışı etkili oldu.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ülkesi ABD’nin stratejik petrol rezervinden 26 milyon varil petrol arz etmesi bekleniyor. Uzmanlar, bu satışla birlikte ABD’nin stratejik petrol rezervlerinin 1983’ten bu yana en düşük seviyeye ineceğini söylüyor.

Öte yandan, ABD’de açıklanan güçlü istihdam verilerinin ardından para politikalarına ilişkin artan belirsizliğin bugün ülkede açıklanacak enflasyon verileriyle büyük ölçüde ortadan kalkması bekleniyor.

Beklenenden yüksek gelen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) daha güçlü bir faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentileri destekleyeceği fiyatlanıyor.

Ayrıca, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün aylık petrol piyasası raporu da piyasalarda takip edilecek.

Teknik olarak Brent petrolde 86.42-86.69 dolar aralığının direnç, 86.15-85.88 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu