Haber

Lüleburgaz Belediyesi enerjisini güneşten alacak

Çevreci belediyecilik anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren Lüleburgaz Belediyesi, tesislerinin elektrik ihtiyacını güneşten karşılamak için düğmeye bastı. Bu kapsamda Lüleburgaz Yıldız Kadın Akademisi ve Atıksu Arıtma Tesisi’nin çatısı yanında belediyeye ait yaklaşık 20 bin metrekarelik araziye güneş enerjisi sistemleri kurulacak.

Lüleburgaz Belediyesi’nin çevre dostu belediyecilik anlayışıyla hayata geçirdiği Güneş Enerjisi Santralleri (GES) projesi, sürdürülebilir ve saf enerji üretimine katkı sağlayacak. Lüleburgaz Belediyesi tesislerinin elektrik ihtiyacını karşılayacak projenin üretim aşamasına gelindi.

‘Yap-işlet-devret’ modeliyle gerçekleştirilecek projede üretilecek elektriğin bir kısmı Lüleburgaz Belediyesi’nin tesislerinde kullanılacak. ‘Güneş Sahası’ Olacak Proje kapsamında Lüleburgaz Yıldız Kadın Akademisi’nin çatısında 2 bin 900 metrekarelik alanda ve 2 bin 900 metrekarelik alana güneş enerjisi santralleri kurulacak. Durak İlçesi’nde Atıksu Arıtma Tesisi’nin yanındaki yaklaşık 20 bin metrekare belediyeye ait. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından alınacak Güneş Enerjisi Santrali lisans sürecinin tamamlanmasının ardından sistemlerin kurulumuna başlanacak.

2024 yılında tamamlanması beklenen proje, talep ve ihtiyaca göre genişletilecek. Lüleburgaz Belediyesi, güneş enerjisi sistemleri sayesinde tesislerinin ihtiyaç duyduğu elektriği güneşten karşılayarak değerli tasarruflar sağlayacak ve sürdürülebilir ve temiz enerji üretimine katkı sağlayacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu