Haber

Tarım arazileri Osmangazi’nin koruması altında

Osmangazi Belediyesi, Bursa Ovası’na yapılan yapıları yapılaşmaya uygun olmayacak şekilde yıkarak, verimli toprakların yeniden tarımsal faaliyetlere kazandırılmasını sağlıyor. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın göreve geldiği 2009 yılından bu yana 2 bin 116 kaçak yapı yıkılarak ilçede çarpık kentleşme önlendi ve tarım arazileri koruma altına alındı.

Osmangazi Belediyesi, geleneksel olmayan yapılaşmaya karşı gösterdiği gayretle, tarım arazilerinin kaçak yapılarla talan edilmesine izin vermiyor. Verimli tarım alanlarının üzerine kaçak yapılan konut, iş yeri, fabrika, depo gibi yapıları tespit eden Osmangazi Belediyesi, verimli toprakları korumak için bu yapıları tek tek yıkıyor. Yürürlükteki yasalar çerçevesinde hareket eden Yapı Denetim Müdürlüğü ekipleri, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın göreve geldiği 2009 yılından bu yana 2 bin 116 kaçak yapıyı yıktı. İlçe merkezinden kırsala kadar ilçenin dört bir yanında kaçak yapıların tespit edilerek yıkılması ile ilçedeki plansız yapılaşmanın da önüne geçildi.

Osmangazi Belediyesi, son dönemde tarım arazilerine yapılan kaçak yapılara göz yumuyor. Türkiye’nin en verimli topraklarının ortasında yer alan Bursa Ovası’nda yapılan ruhsatsız yapıları tek tek tespit eden belediye ekipleri, gelenek dışı yapıları yıkarak her santimetresi değerli arazileri tarımsal faaliyetlere kazandırıyor. .

Yapı Denetim Müdürlüğü ekipleri, İsmetiye Mahallesi’nde yaklaşık 4 bin metrekare alan üzerine kurulu bir depoyu yıktı. Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen yıkımda, kaçak depo ağır iş makineleriyle yerle bir edildi. Hal böyle olunca da onlarca kaçak yapıyı yıkarak koruma altına alan Osmangazi Belediyesi’nin çalışmaları, ilçede tarım ve çevre bilincinin yaygınlaşması adına atılmış büyük bir adım olarak fiyatlanıyor.

2009 yılında Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın göreve atanmasıyla Osmangazi Belediyesi’nin kaçak yapılaşmaya karşı başlattığı çalışmalar hız kazandı. Tüm Osmangazi sakinlerinin hak ve hukukunu korumak adına kaçak yapılaşmadan asla taviz vermediklerinin altını çizen Lider Dündar, “İlimizin ve ilçemizin en önemli sorunlarından biri çarpık kentleşmedir. Hele tarım arazileri üzerine yapılan yapılar sadece Bursalıların veya Osmangazililerin değil, tüm Türk insanının hakkının gaspıdır. Her santimetresi değerli olan tarım arazilerimize sahip çıkmak halkımıza karşı sorumluluğumuzdur. Tarım arazilerimizin kaçak yapılaşmaya kurban edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

gemerekhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu